Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στο ΓΕΛ Ευηνοχωρίου

26 Σεπτεμβρίου!

Κάθε χρόνο τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission), με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και απλούς πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις. Οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, να καλλιεργήσουμε και να αναδείξουμε. Χρησιμεύουν ως γέφυρες επικοινωνίας με άλλους πολιτισμούς, προάγοντας την αμοιβαία κατανόηση, την αλληλεγγύη και την κοινωνική συνοχή και διευκολύνουν την πρόσβαση σε αγαθά και υπηρεσίες. Οι γλώσσες ενώνουν διαφορετικούς ανθρώπους που μοιράζονται κοινές ιδέες και αξίες, όχι μόνον από τα κράτη  μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης αλλά και πολλές άλλες χώρες από διαφορετικές ηπείρους.

Στο σχολείο μας οι μαθητές συμμετείχαν σε συντονισμένη εκπαιδευτική δράση  δημιουργίας ψηφιακής αφίσας με τίτλο “Personalities” με την βοήθεια της εκπαιδευτικού Χουτοχρήστου Μαρίας ΠΕ06 – Αγγλικής Φιλολογίας. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές δημιούργησαν κατασκευές με λέξεις που χαρακτηρίζουν την προσωπικότητά τους. Η τελική αφίσα δημιουργήθηκε κάνοντας χρήση του εκπαιδευτικού εργαλείου Padlet προκειμένου να προκαλέσει την ενεργή συμμετοχή των μαθητών, την ανάπτυξη συνεργατικών δεξιοτήτων, την ανάληψη ατομικής και ατομικής ευθύνης, την ανάπτυξη κινήτρων καθώς  και την καλλιέργεια της αυτοεκτίμησης.

Έγινε με το Padlet

Αφήστε ένα σχόλιο